KALEDE RESTORASYON TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Belediye Başkanı Recep Çatma’nın yoğun gayretleri ile ödeneği çıkarıldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihale edilerek sözleşmesi imzalanan ve hızla yer teslimi yapılan Tarihi İskilip Kalesinde restorasyon çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Koruma Kurulu, Belediyemiz ve yüklenici firma işbirliği ile devam eden çalışmalar kapsamında surların onarımı için iskeleler kuruldu. Kalenin tarihten gelen derinliği birinci planda tutulan restorasyon uygulamaları Bakanlık denetiminde yürütülüyor.

ÇATMA; “ASLINA UYGUN RESTORASYON BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZDİR”

Belediye Başkanı Recep Çatma İskilip’in özellikle turizm girdileri ile gelişeceğinin altını çizerek “Tarihi kalemizin restorasyonu ile önemli bir adımı daha attık. Restorasyon uygulamalarında aslına uygunluğun önemini dikkate alarak çalışmanın her aşamasında uzmanların görüşünü alıyor, planlamamızı ve çalışma programımızı ona göre yönlendiriyoruz” dedi.

KALE İÇİNE TARİHİ YAPIYA UYGUN SOSYAL DONATI PROJELERİMİZ UYGULAMAYA HAZIR

Belediye Başkanı Recep Çatma İskilip turizminin kalbi olan Kalede surların restorasyonu ve aydınlatılmasından sonra kale içinde de buranın tarihten gelen yapısına uygun sosyal donatılar yapmak suretiyle turist çekmeyi hedeflediklerini, turizmden gelir sağlamak için önce altyapının eksiksiz yapılması gerektiğini, önümüzdeki süreçte Ulucami Çevre düzenlemesi yapılan çarşı merkezinden kaleye kadar olan bölgede merkezi bir turistik alan oluşturacaklarını, bunun için uygulamaya hazır projelerinin olduğunu ve orta vadede hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.