“OSMANLI ARŞİV BELGELERİNDE İSKİLİP TARİHİ KİTABI” YAYINLANDI

BELEDİYEMİZ KÜLTÜR YAYINLARINDAN ÖNEMLİ BİR ESER DAHA

Belediyemiz Kültür Yayınlarından “Osmanlı Arşiv Belgelerinde İskilip Tarihi” kitabı yayınlandı. Tamamı Osmanlı Arşiv belgelerinden oluşan eser başta araştırmacılar, öğretmen ve öğrenciler ile tez hazırlayanlar için kaynak kitap niteliği taşıyor. Titizlikle hazırlanan, baskısı, dizgisi ve içeriği ile göz dolduran kitapta bulunan arşiv belgelerini yerel tarihçi Nurettin Tanay tasnif etti. İskilip tarihinin araştırılmasında önemli bir başucu eseri olan kitap, Belediyemizden ücretsiz temin edilebilmektedir.

Kitap hakkında görüşlerini belirten Başkan Çatma Takdim yazısında;

“7 Bin yıllık tarihi geçmişe ve buna paralel olarak zengin kültür birikimine sahip olan İskilip’in bilinen yazılı arşiv belgelerden derlenen, Selçuklu ve Osmanlı döneminin aydınlatıldığı bu kitap günümüzün ve gelecek kuşakların başucu eseri olacağı gibi araştırmacılara da yol gösterici niteliğe ve içeriğe sahiptir.

Osmanlı arşiv belgelerinden yola çıkılarak hazırlanan bu eserde tarihsel süreç içinde İskilip’te günlük yaşamı, siyasi ve sosyal olayları ve bu yaşananların sosyal hayata yansımasına şahit olacak, çok bilgiye ilk defa rastlayacak, bazen şaşıracak, bazen hayret edecek, bazen de ‘Tarih Tekerrürden İbarettir’ sözünün karşılığını bulacaksınız.

İskilip Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana Belediyenin ana hizmetlerinin yanında kültürel faaliyetlere de geniş yer ayırmaya çalışmakla birlikte bu konuda yolumuzun uzun olduğunu da biliyoruz. Tanıtım çalışmaları ve İskilip’i turizme açmak konusundaki hedeflerimize Belediyemizin ve İskilip’e gönül verenlerle birlikte devletimizin ilgili kurumlarının da desteği ile ulaşacağımıza inancım tamdır” dedi.