İskilip’e Özgü Geleneksel Kıyafetler

 

 Yörede ayakkabı,baş örtüsü,iç çamaşırı,kemer,kuşak,takı gibi kıyafet unsurları herkes tarafından kullanılmaktadır.Ayrıca bunlara değişik isimler verilmektedir.Geri kalan başlık ,cepken,entari,önlük,şalvar gibi kıyafet unsurları ise günümüzde ya kıyafetin özelliği veya imkansızlıklardan dolayı kullanılmasa da hemen hemen herkes tarafından bilinip adlandırılmaktadır. Kıyafetlerin yapım malzemesine bakıldığında ise dikkat çeken başlık kullanılan kıyafetlerde malzemenin kadife olması üzerinde altın paralar bulunmasıdır.Baş örtüsünde cemberin kullanılması ve bunun da ipek-pamuk karışımı olması bir diğer dikkat çeken noktadır.Cepkenlerin kadifeden yada satenden ,çorapların genellikle yün olduğu ,entarinin çubuklu kadifeden bazen veya basma kumaşlardan dikildiği ,iç çamaşırlarında pamuklu kumaş kullanıldığı ,kemerde ise kuşak adı verilen naylon veya pamuk karışımı bir dokumanın tercih edildiği tespit edilmiştir.Şalvarların pamuklu el dokumalardan yada saten kumaştan yapıldığı ,takı olarak altın,gümüş,plastik boncuklar ve bitkisel takıların ön planda olduğu bilinmektedir.Yöresel kıyafetlere bakıldığında bunlar:
İçe giyilenler:
İç Donu:Bu kıyafet unsuruna şalvar,paça,don gibi mahalli adlar verilmektedir.Desenli saten kumaşlardan ve el dokuması pamuklu kumaşlardan olanları bulunmaktadır.Bel ve paça kısımları lastikle veya uçkur denilen bez şeritlerle toplanmaktadır.
Gömlek:İçe giyilen bir kıyafet unsurudur.Yöredeki bazı giyimlerde kullanılmaktadır.Daha otantik kıyafetlerde görülmektedir.Mahalli adı göynektir.Göynek el dokuma tezgahlarında dokunmaktadır.Kıyafetteki desenli kısımlar dokuma teknikleri ile elde edilmektedir.Desenli kısımlardaki renkler kimyasal boyalar ile elde edilmiştir.
Üçetek:Genellikle yöresel adı çubuklu kadife olan çizgili kadifeden yapılmıştır.Yaka,boyun ve kol ağızları su taşları ile süslenmiştir.

Üste Giyilenler:


Cepken:Yöresel adı gücek olan cepken, kadife kumaşlardan yapılmıştır.Gümüş su taşları ile yaka ve boyun kısımları süslenmiştir.Bu giysiye içlik ve gücek mahalli adları verilmektedir.
Taha:Üçetek –şalvar veya cepken-şalvardan oluşmuş bir üst giysisidir.Gelinlik olarak kullanılmaktadır.Kırmızı ve pembe olanları da vardır.Kendinden desenli satenler den dikilmektedir.Göğüs kısmında su taşları ile nal şekli işlenmiştir.Bele deri yada metal kemer takılmaktadır.Başa ise taç kullanılmaktadır.
Bindallı:Elbise görünümündedir.Kadife üzerine makinede nakışlar yapılmıştır.Bele metal altın görünümlü kemer takılmaktadır.Kol ağzı ,etek uçları ve ön bölümü bol işlemelidir.Özgün değildir.Hicazdan hediye olarak gelmektedir.Kişi özel günlerde giymektedir.
Önlük:El dokuması olan önlük,dokuma tezgahlarında hazırlanmaktadır.Daha sonra üzerine kumaşlarla aplike yapılmakta kanaviçe işlenmektedir.Yöresel adı öğnük olarak geçmektedir.Bele bağlanacak sap kısımları ipliklerden yapılmış püsküllerle süslenmiştir.

Kemer-Kuşak:Kuşakta kemerde hazır alınmaktadır.Kuşak Tosya dokumasından birbirlerine birleştirilerek yapılmaktadır.Püskül ve çarpana dokumalarla süslenmektedir.

Başa Giyilenler
Cember:El dokuma tezgahlarında elde dokunan cemberler dokuma sırasında motiflerle sonra ise kenarları püskül ve metal pullarla süslenmektedir.Desensiz olanları da vardır.Bunların özelliği dokularında ipek karıştırılmış olmasındandır.
 

 

Fes:Kadife veya pazenden yapılmaktadır.Süslemek için altın paralar kullanılmıştır.Saçlara tutturmak için kullanılan arkadaki şeritlere tutamak denmektedir.

Ayağa Giyilenler:
Çorap:Yöresel adı çöpür çoraptır.Elde örülmüştür.Çorabın üstündeki renkli çizgiler ve kenarlarından sarkan püsküllerle süslenmiştir.Yünden örülmüştür.

 

 

Ayakkabı:Yörede özel günlerde geleneksel kıyafetlerin altına deriden yapılmış günümüz ayakkabıları giyilmektedir.Tarlada çalışan kadın ise günlük kıyafetlerinde plastikten yapılmış ayakkabılar kullanmaktadır.