DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINDAN HAMDİ HAFIZ’A VEFA

Programın tekrarı 11 Haziran Cumartesi Saat 18.30’da TRT Diyanet Kanalında

Bir Asır Bir Çınar adlı belgesel program, ülkemizin en eski kurumlarından Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din hizmetinde bulunan emektar müftülerimiz, imam hatip, vaiz, müezzin kayyım ve Kur’an Kursu hocalarımızın hayatlarını konu alıyor.

Yapılan açıklamaya göre, Geride bıraktıkları izler, görev yıllarında karşılaştıkları zorluklar, yaptıkları hizmetler ve unutamadıkları hatıralar Bir Asır Bir Çınar programıyla ekranlara geliyor. Aile yaşantıları ve çevresiyle ilişkileri de sinematografik bir anlatımla yansıtılıyor.

Belgesele bu hafta, İskilip’in yetiştirmiş olduğu değerli ilim adamlarından, eski vaiz Ahmet Hamdi Ertekin Hoca, bilinen adıyla Hamdi Hafız konuk oluyor.

Programın çekimleri, İskilip ilçe merkezi, Ulu Camii, Ahmet Hamdi Ertekin’in evinde ve köyünde yapıldı.

Bugün saat 21.00’da TRT Diyanet kanalında yayınlanacak olan programın tekrarı ise Cumartesi saat 18.30’da olacak.

30 dakika uzunluğundaki program haftalık olarak yayınlanıyor. Her bölümde farklı şehir, konu ve isimlere yer veriliyor.

“İyiliğe Adanmış Hayatlar” sloganıyla yola çıkan belgeselin yönetmenliğini Salih Özderya yapıyor.

Ahmet Hamdi Ertekin kimdir?

1934 yılında İskilipli öğretmen Mehmet Ertekin ve İskilip’in meşhur hafızlarından Kestefzade Emin Hafız’ın kızı Safûre Hanım’ın çocukları olarak İskilip’te dünyaya geldi. İki yıl gibi kısa bir sürede ilkokulu bitirerek dedesinden Kur’an-ı Kerim’i öğrendi ve hafızlığa başladı. Yetişmesinde büyük katkısı olan dedesinin vefatıyla, yarım kalan hafızlığını daha sonra kendi kendine tamamladı. İskilip’in meşhur hocalarından Osman Kalfa’dan Arapça öğrendi. 1950 tarihinde vekaleten imamlık görevine başladı. Bir süre sonra eski İskilip müftülerinden Ali Galip Köstekçi tarafından kendisine vaizlik görevi verildi. Hasan Hüsnü Erdem’in başkanlığında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açmış olduğu müftü ve vaizlik sınavını kazanarak vaizlik görevine başladı. 1968 yılında İskilip’te başladığı resmi vaizlik görevini 30 yıl sürdürdükten sonra emekli oldu.

İskilip’te yaklaşık 40 yıldan bu yana gazetelerde yazmakta ve başyazarı olduğu İskilip’in Sesi adlı gazetede “Yivlik” adlı köşesi de bulunmaktadır. Bu yazıları “40 Yıllık Makale Türündeki Yazılarım” adıyla kitaplaştırılmıştır.

Ayrıca, “Zengin Tarih Kenti İskilip” ve “Atıf Hoca” adlı iki kitabı daha vardır.

Ahmet Hamdi Ertekin yaşamını İskilip’te sürdürmekte, yazmaya ve kürsü hizmetleriyle birlikte halkı irşat etmeye devam etmektedir.