İSKİLİP’İN TURİZM POTANSİYELİ ARTACAK

  İskilip’i sosyal, kültürel ve ekonomik olarak geliştirecek olan Turizm potansiyelini artırmaya yönelik tarihi adımlar atılıyor.

Belediye Başkanı Recep Çatma 18 Mart 2016 Cuma günü Belediye Meclis üyeleri, Siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları ve turizm alanında bilgi birikimine sahip kişilerle Belediye meclis salonunda yaptığı toplantıda altyapıda gelinen aşamalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Başkan Çatma İskilip’te 6 adet altyapı çalışmasının bir araya getirilerek tamamlanma noktasına getirilmesinin önemine vurgu yaparak sıkıntılara rağmen işin zor olan yanlarının tamamlandığını ve İskilip’in örnek olarak gösterildiğini belirtti.

 

ÇATMA;”TURİZM, İSKİLİP EKONOMİSİNİ CANLANDIRACAK EN ÖNEMLİ KONU BAŞLIKLARINDAN BİRİDİR”

 

Başkan Çatma İskilip ekonomisini canlandıracak en önemli konu başlıklarından biri olan turizm alanında geniş kapsamlı, kale merkezli turizm projesi yapıldığını bu konuda katılımcılarında görüşlerinin alınmasının faydalı olacağına inandıklarını beyan etti. Toplantıda katılımcılar kale içinde olması gerekenler hakkındaki görüşleri mimarlarında hazır bulundukları toplantıda sundular.

 

PROJE GENİŞ BİR ALANI KAPSIYOR

 

Kale merkezli turizm projesi geniş bir alanı kapsıyor. Bu çerçevede; Tarihi İskilip kalesinin içi, kral mezarlarının etrafı, Temenna mahallesi, Belediye önünü de içine alan Ulucami etrafı meydan düzenlemesi, Semerciler, Dikiciler, Sandıkçılar arastalarında turizmi aktif hale getirecek proje çalışmalarına başlandı. İşin kısa zamanda bitirilip uygulamaya geçilmesi içinde konu ile ilgili çalışan mimar sayısı 8’den 22’ye çıkarılıyor. Projede şu an taslak tasarım mimarı, peyzaj, mimarı, Statik, mekanik elektrik, elektromekanik mimarları ile keşif ve animasyon ekibi çalışmalarını hem sahada hem de teorik olarak sürdürüyorlar. Taslak projenin hazırlanmasının ardından mimar sayısı 22’ye çıkacak. Bu güne kadar sadece hayali kurulan uygulamaların hayata geçirilmesi için devam eden çalışmalarda en ince detaylar masaya yatırılıyor. Çalışmayla birlikte İskilip turizmden alması gereken payı alacak. Asfaltla birlikte başlayacak üstyapı çalışmalarının en önemli ayağını oluşturacak proje ile ilgili bilgiler çeşitli aralıklarla siyasiler, sivil toplum ve kamuoyu ile paylaşılacak.