ÇEVRESEL AMAÇLI TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASI (ÇATAK) PROJESİ TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

İskilip’ te 2011 yılında başlanan ÇATAK programı sonucunda meydana gelen değişiklikleri tanıtmak amacıyla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tarla günü düzenlendi.

Düzenlenen tarla gününe İlçe Kaymakamımız Şuayib GÜRSOY, Belediye Başkanımız Recep Çatma, Gıda Tarım ve Hayvancılık. Bakanlığı İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, İl Müdür Yardımcısı Yusuf Şahinbaş, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Koçkaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Şube Müdürleri, İlçe Müdürü Ali Sülük, Ziraat Odası Başkanı Kamil Akdoğan, Ziraat Bankası Şube Müdürü Ali Doğan Batur, Bayat ve Uğurludağ İlçe Müdürleri ve Ziraat Odası Başkanları, G.T.H.B. İl Müdürlüğü’nden tarım danışmanı Ziraat Mühendisleri ile çiftçiler katıldı.

ÇATAK Projesi hakkında bilgi veren G.T.H.B. İlçe Müdürü Ali Sülük Toprağın, suyun, havanın korunması ve bununla ilgili gerekli tedbirlerin alınması ve uygulanması anlamına gelen ÇATAK projesi sayesinde ilçemizde uygulanan birçok tarım tekniğinin yanında özellikle modern sulama sistemlerinin çiftçiye sağladığı kolaylığı, vahşi sulamaya göre arazi ve bitkiye olumlu etkilerinin çiftçiler tarafından da görüldüğünü belirtti. Aynı şekilde Kontrollü ilaç kullanımıyla halk ve bitki sağlığına olumsuz etkileri en aza düşürüldüğünü, organik tarım sayesinde vatandaşlarımızın sofralarına doğal ürün girmesinin sağlandığını söyledi

ÇATAK projesinin 4. yılında 64 köyde 603 çiftçiye ulaşıldı 12.092 metre kare arazide çalışma yapıldı. Çiftçilerimize destekleme olarak 863 bin 936 TL ödendi. 2015 Yılında ÇATAK uygulama alanlarının 15 bin dekara ulaştırılması ve özellikle iyi tarım uygulamaları ve Anıza Direkt Ekim konusunun teşvik edileceği belirtildi.