AHMET SAAT ÇEŞME VE YUNAĞI DA TAMAM

 

İskilip’te bütün eski çeşmelerin gözlerinden itibaren isale hatları değiştirilerek, maslaklarının yenilenme, bakım, onarım ve tamirlerinin yapılması işi aralıksız devam ediyor. 3 aylık çalışma kapsamında suyu kesilen toplam 30 çeşme bakım ve onarım çalışmalarından sonra eski günlerine dönerek tekrar suya kavuştu.

“Şehir İçinde Akmayan Çeşme Kalmayacak” sloganı ile yola çıkan İskilip Belediyesi bilindiği üzere 1. Etap çalışmasında geçtiğimiz ay Hacı Ali Suları’nın gözlerini yenilemiş ve 23 çeşmeyi su ile buluşturmuştu.

2. Etap çalışmasında ise Boşçakavak Mevki’nde bulunan kaynak suyunun isale hattı da değiştirilerek İmam Hatip Lisesi’nin arkasındaki çeşmeye sağlıklı bir şekilde getirildi ve suyun buradan akması sağlandı.

3. Etap da Ulaştepe Mahallesi’nden çıkan kentte kara su olarak bilinen yerde bitirilen çalışmanın ardından Müftü Cami önündeki Müftü Pınarı, Çay Pınarı Çeşmesi, Ayvalı Çeşmesi, Zobarlar, Hindoğlu Sokakta akan ve vatandaşların aynı zamanda yunak olarak kullandıkları çeşmelerin devamlı akması için başlatılan çalışmalarda bitirilerek suyla buluşturuldu.

2 aylık çalışma kapsamında kent merkezinde toplam 29 çeşme su ile yeniden hayat bulmuştu.

4. Etap çalışmalarında ise Ahmet Saat ve Özel İdare altındaki Yunak Suları’nın yeniden akıtılması için geçtiğimiz günlerde çalışma başlatılmıştı. Bu çalışmalarda Ahmet Saat yunağı suyu akıtıldı ve yunağın çevre düzenlemesi yapıldı.

Çalışmalar Özel İdare altındaki yunak ve eski Çankırı yolu üzerinde bulunan Avun Çeşmesinde devam ediyor.

Belediye Başkanı Recep Çatma’da suyu yeniden akıtılan Ahmet Saat yunağı ve çalışmaların devam ettiği alanlarda incelemelerde bulundu. Başkan Çatma konu hakkında yaptığı kısa açıklamasında, hedeflerinin İskilip’te akmayan çeşme bırakmamak olduğunu söyledi.