İSKİLİP BELEDİYESİ 1001 FARKLI İŞ PROJESİ İÇİN İLK ADIMI ATTI

İskilip Belediyesinin düzenlediği organizasyon doğrultusunda  İskilip’e gelen Yüksek Endüstri İşletme  Mühendisi , TSE ve Tüvnord  Baştetkik Görevlisi ayrıca Kalite Araştırma Danışmanlık ve Eğitim Merkezi uzmanı Mustafa Koç ilçe halkına yönelik İskilip Öğretmen evinde  “ %100 Karlı 1001 Farklı İş Projesi “başlığı altında bir seminer verdi.

 

İskilip Kaymakamı Birol Kurubal, İskilip Belediye Başkanı Orhan Öztürk, İlçe Parti Başkanlarının yanı sıra ilçede görev yapan mülki ve idari amirlerin , doktorların ve İskilip esnafının yoğun ilgi gösterdiği seminerde Koç, gelişen dünyada farklı mesleklere sahip olabilmek ve elimizde bulunan mevcut imkanların nasıl iş olanaklarına çevrilebileceği noktasında bilgiler verdi.

 

Koç , şimdiye kadar birçok sivil toplum kuruluşuna , sanayi odalarına, valiliklere yönelik olarak bu  semineri gerçekleştirdiğini ancak Türkiye’de ilk defa bir belediye başkanının kendisinden bu yönde bir talepte bulunduğunu ve yöresindeki girişimcileri harekete geçirecek böyle bir çalışmanın gerçekleştirilebilmesi için çaba sarf ettiğini ifade etti.Bu noktada İskilip Belediye Başkanı  Orhan Öztürk’ün takdire şayan bir tavır içinde olduğunu belirtti.

 

Seminerde Koç İskilip için alternatif  oluşturabilecek iş konularının  neler olabileceğine dikkat çekerken , İskilip’in özellikle dünya pazarında tanınan bir ismi bünyesinde barındırdığını kaydetti.Koç” İskilip’in tarihi isimlerinden olan “Eskülap” ismi Yunan sağlık tanrıçasının ismidir ve dünyada çok fazla tanınan  bir isimdir.Bu durum özellikle İskilip yapımı ürünlere marka oluşturması açısından çok büyük bir avantajdır.Zira dünya genelinde bir ürünün kabul edilebilmesi tanınılırlık ve bilinilirlik düzeyi  ile doğru orantılıdır.

 

Bu kapsamda İskilip’te yaşayan kişiler öncelikle kendi mevcut durumlarını iyi tespit etmeli Türkiye’de ve dünyada ilerleyen dönemlerde hangi mesleklerin daha cazip olduğunu iyi belirlemeli ve bu yönde alternatif iş imkanları oluşturmalıdırlar.İskilip sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri ile birçok iş imkanını bünyesinde barındırmaktadır.İskilip’in sahip olduğu dağlar ve tepeler Treking (dağcılık) merkezlerinin oluşturulabilmesi için son derece müsaittir.İlçede bu yönde bir merkezin kurulması burada farklı iş olanaklarının oluşturulmasına imkan verecektir.İlçenizde yer alan Greyder firması Eskülap markalı , dağ tırmanışlarına uygun olacak tarzda ayakkabılar dizayn edebilir ve bunları treking için gelen ziyaretçilere pazarlayabilir. İskilip ayrıca av, kayak, poligon gibi farklı spor dallarının gerçekleştirilebileceği bir mekan haline getirilebilir.İskilip sahip olduğu tarihi konakları ve geleneksel tarzda inşa edilmiş olan farklı yapıdaki evleri ile iş sahibi olmak isteyen kişilere farklı iş imkanları sunabilecek potansiyele sahiptir.Buraların restore edilmesi ile oluşturulacak otel, pansiyon, Osmanlı evi, restoran tarzında açılacak yeni mekanlar gerek ilçe halkına gerekse çevre il ve ilçelerden gelecek kişilere hizmet verebilecektir” dedi.

 

Bireyin, içinde yaşadığı çevrenin olanaklarını doğru değerlendirme bilincine sahip olduğu müddetçe bireysel ve  toplumsal kalkınmaya olanak sağlayabileceğinin altını çizen Koç,  bu anlamda gerçekleştirilen seminere katılan ilçe halkının ve İskilip Belediyesinin bu bilince fazlasıyla sahip olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

 

 

Mustafa Koç  Kimdir?

1961  yılında Denizli doğdu. İlk ve orta ögrenimini burada tamamladı.

1981-1982 Almanca Kursu ve Yüksek Öğrenim Koleji  Münih/Almanya

1982-1989 Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi   İşletme Fakültesi Endüstri İşletme Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1987 yılında “Türkiye’nin Turizm Politikası ve Turizmde Kalite”  konusunda Yüksek Lisans yaptı. ( Münih/ ALMANYA )

Uluslararası Meslek Tecrübeleri

1981-1986 Restoran Yöneticisi Sheraton Münih Otelleri

1986-1989 OVB-Danışmanlık Şirketi Temsilcisi olarak Finans ve İşletme Danışmanı

1989-1990 MCD-Telekomünikasyon Firmasında Satış Müdürlüğü

1990-1996 Metro Şirketler Grubuna ait BLV, Massa, Praktiker, Möbel Unger Firmalarının Pazarlama Bölümü Bölge Danışmanlığı

1994- Eş zamanlı olarak BMW şirketine hizmet veren Haler Transport ve Dış Ticaret Ltd./Münih Müdürü ve Yönetim Temsilcisi olarak atandı ve Münih Tic. Odasından Girişimcilik, Lojistik, İşletmecilik ve KYS konularında uzmanlık eğitimi aldı.

04.1999-03.2004 yılları arasında Denizli Belediye Başakanı Ali Aygören’ e Gökpınar İçme suyu ve Sulama Barajı, katı atık tesisi ve Betzdorf Kardeş şehir projelerinin gerçekleşmesinde  Tercümanlık ve danışmanlık yaptı.

Türkiye Meslek Tecrübeleri

1978-1981 İnşaat Teknisyeni – İde dekarasyon İç Mimarlık Bürosu, Karabulut Düğün Salonu Dekorasyonu Projelendirmesi ve Kontrollüğü.

1996 Yılında Denizli’de Pratik Ltd. Şirketini kurdu ve İnşaat Malz.ve elektronik  ticareti yanında Denizli serbest bölgesinde Tercüman ve İşletme Danışmanı olarak hizmet vermektedir.

1999 dan bu yana ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri Uzmanı ve KOSGEB Danışmanlık Envanterinde KADEM KALİTE ARAŞTIRMA DANIŞMANLIK VE EĞİTİM MERKEZİ adına Kalite Yön.. Sist. Ve CE-İşareti Danışmanı ve Eğitimci olarak çalışmaktadır. TÜV-NORD ve TSE Baş Tetkikçisi ve TÜV NORD BBS Denizli Temsilcisidir.

KYS ve Girişimcilik Konularında eğitimler vermektedir.

1998 yılından bu yana Türkiye Taekwondo Federasyonu Tekvando Bölge hakemiyim ve Denizli İdman Yurdu Tekvando Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesidir.

Büyük Oğlu 2003 ve 2004 yılları üst üste iki yıl Tekvando Türkiye Birincisi, Küçük Oğlu Türkiye Batı İlleri Bölge Şampiyonudur.

2001 Yılından bu yana Denizli Erbakır Fen Lisesi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanıdır.

Denizli Özel Başarıya Çağrı Dershaneleri Yönetim Kurulu üyesidir.

AYSİAD- Avrasya Yönetici, Sanayici ve İşadamları Derneği II. Başkanı

Avrasya Kalite Gönüllüleri Derneği Kurucu üyesi

Türkiye Turizm Politikası ve Kalite, Dünyada Göç Hareketleri, Neden Bugün Hala Sosyoloji, Batı Avrupa Türkleri, Kurtlar İbo’yu Yedi isimli  kitap ve makaleleri yayınlandı.

Yabancı Dil: Almanca, İngilizce, Denizli, 3. ve 5. Noterlerin yeminli tercümanıdır.